| Ben Böyle Bir Klavye Görmedim!

4
83

Genelde sitemde çok fazla ürün tanıtımı yapmam. Ancak gerçekten ilginç ve farklı bir şeyler görürsem onları paylaşmak isterim. İşte Logitech’in G19 klavye modeliyle çıkardığı bu klavye de gerçekten oldukça farklılığıyla dikkat çekmekte.

Doğrudan oyun tutkunlarına hitap eden Logitech’in G19 klavyesinde gerçekten yok, yok!

Klavyelerin gelişiminde bir çok yeniliklerden bahseder durular, bunlar arasında tuşsuz olanını, görüntülü olanını hatta katlanılabilir olanı bile gördüm ancak hiç böyle ayrıntılı olanını görmemiştim.

Klavye tamamen oyun oynayanlar için hazırlanmış bu yüzden belki yazı yazmanız bile kolay olmayabilir. Sürekli gelişen oyunlar ve teknolojiler, oyuncuların daha özel ihtiyaçlarını ortaya çıkartıyor. Bunlardan biri de oyun kontrolü. Neyse ki Logitech gibi oyuncu dostu firmalar bu sorunun farkında ve geliştirdiği yeni oyuncu klavyesi ile bizleri standart ve çoğu oyun için yetersiz klavyelerden kurtarıyor.

Logitech’in G serisi klavyelerinin yeni parçası olan G19, her yönüyle oyuncular için tasarlanmış bir klavye. Klavyeye baktığınızda ilk gözünüze çarpan 320×240 piksel büyüklüğündeki mini LCD ekranı. Bu ekran 60 farklı oyunu tanıyıp, oyunla ilgili detayları görüntülemek için kullanılıyor. Oyun dışında bu ekran, monitörde görmek isteyeceğiniz herhangi bir şeyi gösterebiliyor. Kendinden aydınlatmalı olan klavyede 12 özel programlanabilir tuş da bulunuyor. Bu tuşlara özel görevler atayabileceğiniz gibi, aynı anda birden fazla tuşa basarak farklı kombinasyonlar da üretebilirsiniz. Her oyuncunun rüyalarını süsleyecek bu klavye ilk kez CES 2009’da tanıtılıyor fakat satışa sürülmesi Mart ayını bulacak. Bu klavyeyi almayı düşünüyorsanız şimdiden 200 doları (yaklaşık 300 TL) kenara ayırmanızda fayda var.

4 Yorumlar

  1. İşte budur! Hocam gerçekten de süper bir klavyeymiş. Logitech’in daha basit modelini kullandım. Ancak adamlar gerçekten bu dış donanım konusunda profesyoneller. Ürünlerinde bir narinlik, naziklik var. Sanki her an elinizde kalıverecekmiş gibi bir halet-i ruhiyeye sokuyor insanı. Kablosuz ürünler olmasına karşın, öyle bir yapıya sahip ki, hemen donanım algılamasını gerçekleştiriyor. Mesela Microsoft’un donanımlarında “donanım arama” tuşuna basıp donanım tanımanın gerçekleşemesini bekliyorsunuz. Logitech’te ise böyle birşey görmedim. Oyun tutkunlarına hitap etse de, bu tür ürünlerin oyunlar için ayrı bir pad olarak oyun tuşlarını farklı bir donanım üzerine almalarında fayda var. Zira oyun oynanan klavyeler kısa süre sonra perişan oluyor. Sanıyorum G19 üzerinde de böyle birşey söz konusu.. Gerçi gelir seviyesi iyi olan tabaka için tasarlanmış olsa da, insanlar böyle bir alete sahip olmak isteyecektir. Yine de 200 dolar bana göre bir oyun müsriflik. Hele ülkemizin bu denli ekonomik sıkıntılarla boğuştuğu bir dönemde..

  2. kalvyenin yanı sıra o resimde görünen diger donanımlar da kalvye ile birlikte geliyo mu. Mause ve kulaklık mesela?

  3. Soner Logitech G19 diye aramanı öneririm ancak bu klavyeyi 2009 da görmüştüm yıl 2012 bunun daha iyileri çıktıysa hiç şaşırmam 🙂

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.