| Arama Motorlarında PageRank Kazanmak İçin Slideshare Kullanılmakta

1
13

Özellikle Türkiye’de bir yazıyı, bir dokümanı ve en önemlisi bir sunumu koyduğumda içim çız ediyor. Biliyorum ki birileri onu alacak allayıp orasından burasından biraz değiştirip kendi yapmış gibi gösterecek. İşte söz konusu sunumlar olunca Slideshare gerçekten beni etkileyen bir araç oldu. Bir de bunun pagerank’e faydalarını da keşfedince deyme keyfine..

Bugün internet üzerinde doküman paylaşılma kısmında Slideshare dokümanın sadece geçiş formatında yada ek olarak doküman yönetimi ve paylaşılıp paylaşılmayacağının seçilme şansı sağlaması oldukça büyük bir artısı olarak gösterilebilir.

Bunun yanında dikkat çekilmesi gereken diğer bir nokta ise Slideshare.net’in doğrudan sitelere arama motoru optimizasyonu yönündeki faydalarıdır.

Slideshare.net bir sosyal medya paylaşım sitesidir ve paylaşılan dokümanları kullanıcıların eklemesiyle olur. Eklerken, eklenen doküman içinde yer alan bağlantılı favoriler, başlıklar, taglar, içerikler doğrudan blog ve web sitenize yönlendirme ve optimizasyon faydası sağlar.

Diğer sosyal medya sitelerinde olduğu gibi, yazdığınız içeriklerde, yorumlarda veya eklediğiniz resimlerde yer alan bağlantılar sayesinde sitelerinize yapabildiğiniz aynı yönlendirme özellikleri slideshowlar üzerinden de yapılabilmekte.

Ben SEO amaçlı bir çalışma hedefim yokken, Slideshare eklediğim dokümanlar üzerinden bir artış fark ettim. Özellikle slideshow sayfalarında google pagerank değeri 1 olan sayfa adetlerinde en az 1,5 milyona yakın sonuç gelmesi ve eklenen yeni içeriklerin çok hızlı şekilde bu sonuçlarda da görünmesi dikkatimi çekti.

Slideshare Kullanırken Optimizasyon Yapabilmenin İncelikleri

Sunumunuzla ilgili anahtar kelime mutlaka başlıkta yer almalı. Slideshow’a ait başlık, o sayfanın aynı zamanda tag’ını da oluşturmakta bu yüzden mutlaka konu ile ilgili başlıkları seçin. Alternatif başlık girecek başka bir kutu olmadığında başlık kritik önem taşımakta!

Kısa tanım kısmında mutlaka, sunumunuzla ilgili anahtar kelimeler kullanın. Size bırakılan limitli tanıtım kutusunda konuyla ilintili doğru anahtar kelimeleri seçtiğinizden emin olun.

Tagların kullanın, tagların doğrudan optimizasyona faydası yoktur. Ancak Slideshare sitesinde kolay bulunabilirliliği sağlar. Sunumunuz bulunduğunda da yine sunum içindeki bağlantılarda sitenize yönlendirme olabilir.

Slideshare’e ekleyeceğiniz sunumlarınızda büyük harfler kullanın. Sunumlar kolay okunabilir olmalı. Bu sayede sunum daha çok ilgi görecek ve içerideki bağlantılara basma olasılıkları artacak.

1 YORUM

  1. Sosyal medyanın katkıları yadsınamaz değil, fakat bu derece basit işlerle fazlaca getirisi olduğunu öğrenmek mutluluk verici. Bu değerli paylaşımınız için çok teşekkürler.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.