| Banner Nedir? Banner Çeşitleri ve Ölçüleri

  5
  4895

  Banner nedir ?

  Web sitelerinin içine yerleştirilen reklam panolarıdır. Bu sizin web sitenizden ayrı bir şeydir. Sizin web sitenizin dışında, fakat sizin ilgi duyduğunuz bir müşteri kitlesi veya izleyicisi bulunan bir başkasının web sitesine ücret karşılığı sizin reklam panonuz yerleştiriliyor.

  Böylece o siteye girenler sizin reklamınızı izlemiş oluyor. İlgi duyan kişi reklam panonuzu tıkladığında ekranda sizin web siteniz açılıyor. Tabi bu pano yerleştirmek için ödenecek ücret miktarı o siteye olan ziyaretçi sayısıyla ilgilidir. Ziyaretçi sayısı da sayaçlarla takip edilebilir. Ayrıca, sizin web siteniz izleyici portföyüne ilgi duyan varsa, sizde web sitenize reklam panosu alarak para kazanabilirsiniz.

  Banner Ölçüleri:

  Banner yapımında en önemli husus neredeyse standart haline gelmiş olan ölçülendirmedir. Her site kendine uygun bir formatta banner yapısına sahip olabilir fakat genel anlamda kullanılan ölçüler; Jnerik banner hazırlama: 468×60 400×50 400×40 125×125 120×240 120×60 88×31 …

  Billboard banner hazırlama: 416×128.. şeklindedir. Sizde kandi bannerinizi hazırlarken bu ölçülere göre çalışma sayfası oluşturmalısınız…

  Cover Banner
  Leaderboard Banner
  Tower Banner
  Micro Banner
  120 x 240 Banner (GIF, JPG max. 25 KB)
  300 x 200 Pop Up / Pop Under (Pop Up Örnek)
  Fullscreen Pop Up / Pop Under (Pop under Örnek)
  Sticky-Ad (max. 200 x 200 Pixel)
  Interstitial / RichMediaAD / SothingAD

  Cover Banner
  JPG resim, animated GIF veya ŞASH animasyon şeklinde olabilir. CPM pazarlama esasına göre birden fazla firmanın banneri dönüşümlü(change over) olarak yayınlanır. Kullanıcılar, bannera tıklattığında Reklâm verenin ana sayfasına veya belirlemiş olduğu başka sayfaya yönlendirme yapılabilir.

  Gösterim: Ana Sayfa ve Tüm Alt Sayfalar

  Boyut: 468 X 60

  Büyüklük: Maximum : 25 KB

  Leaderboard Banner
  JPG resim, animated GIF veya ŞASH animasyon şeklinde olabilir. Banner dönüşümlü olarak firmalardan gelen talepler doğrultusunda pazarlanabilir Kullanıcılar, bannera tıklattığında Reklâm verenin ana sayfasına veya belirlemiş olduğu başka sayfaya yönlendirme yapılabilir.

  Gösterim: Ana Sayfa ve Tüm Alt Sayfalar

  Boyut: 728 X 90

  Büyüklük: Maximum : 60 KB

  Tower Banner (Skyscraper)
  Sitenin En sağında bulunan ve sayfanın tamamına hakim olan bir reklam uygulamasıdır. JPG resim, animated GIF veya SASH animasyon şeklinde olabilir. Diğer firmaların reklâmları ile birlikte dönüşümlü olarak verilebilir. Kullanıcılar, bannera tıklattığında Reklâm verenin ana sayfasına veya belirlemiş olduğu başka sayfaya yönlendirme yapılabilir.

  Gösterim: Ana Sayfa ve Tüm Alt Sayfalar

  Boyut: 120 X 600

  Büyüklük: Maximum : 40 KB

  Micro Banner
  Sitenin sağ alt bölümünde bulunan “Faydalı Linkler” bölümünün altında yer alır. Ana sayfada ve site genelindeki tüm alt sayfalarda gösterilir. JPG resim, animated GIF veya ŞASH animasyon şeklinde olabilir. Diğer firmaların reklâmları ile birlikte dönüşümlü olarak verilebilir. Kullanıcılar, bannera tıklattığında Reklâm verenin ana sayfasına veya belirlemiş olduğu başka sayfaya yönlendirme yapılabilir.

  Gösterim: Ana Sayfa ve Tüm Alt Sayfalar

  Boyut: 120 X 60

  Büyüklük: Maximum : 15 KB

  120 x 240 Banner
  Ana sayfada ve site genelindeki tüm alt sayfalarda gösterilir.JPG resim, animated GIF veya ŞASH animasyon şeklinde olabilir.

  Diğer firmaların reklâmları ile birlikte dönüşümlü olarak verilebilir. Kullanıcılar, bannera tıklattığında Reklâm verenin ana sayfasına veya belirlemiş olduğu başka sayfaya yönlendirme yapılabilir.

  Gösterim: Ana Sayfa ve Tüm Alt Sayfalar

  Boyut: 120 X 60

  Büyüklük: Maximum : 15 KB

  5 Yorumlar

  1. Peki showcase gibi diğer banner çeşitleri? Sitenizden alıntı yapılarak bu banner çeşitleri bir sürü yerde yayınlanmış. Ama ya eksik, ya da güncel değil. Geliştirmeniz dileğiyle…

  2. Selam Özlem hanım,

   yazmış olduğum kitapta 40 tan fazla reklam çeşidi gösterilmetedir. Ancak bunları bu sitelerde yazmamamın sebebi siziinde söylediğiniz gibi alınıp referans gösterilmeden kopyalanmasıdır.

   Ayrıntılı bilgiye;
   http://www.aytacmestci.com/?p=75

   adresinden ulaşabilirsiniz

   Saygılar

   Aytaç

  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.