| Alexa Nedir, Ne İşe Yarar?

0
4

Alexa.com, internetteki sitelere ulaşılma, sayfa popülaritesi ve site ziyaret edilme oranlarını, üzerinden sıralama yapan bir servistir.

Belirlenen bu kriterler üzerinden sıralama yapılabilmesi için mutlaka Alexa’nın “Alexa Toolbar” adlı yazılımını kullanılması gereklidir. Değerlendirme bu yazılımı kullanan internet kullanıcılarından elde edilen verilere göre oluşturulmaktadır.

Alexa’dan Elde Edilen Sıralama ne kadar sağlıklı bir ölçümleme yapıyor?

Alexa.com’daki rakamlar, sadece bilgisayarında ‘Alexa Toolbar’ yüklü internet kullanıcılarının tercihlerinden oluştuğundan, Alexa sıralaması hiçbir şekilde kesin bir veri olarak algılanmamalıdır. Bu yazılımı yüklü olmamış kullanıcılar ya da Alexa’ya kayıt olmamış sitelerin bu ölçümlenme içinde olmaması sağlıklı verilerin oluşmasını engeller.

Alexa dışında global ölçümleme yapan bir site var mı?

Site sahipleri ve reklamverenler bir reklam kampanyasında kendi tuttukları veriler haricinde bağımsız üçüncü bir kurumun raporlarına da ihtiyaç duymaktadır. Medya sektöründe buna çözüm olarak gösterilen AGB yerine internette tek servis olarak Alexa.com gösterilse de verilerin güvenliği şüphelidir.

Alexa’daki Sıralama ve Kriterleri?

Alexa sıralama yaparken ülke ve diller üzerinden kategorilendirip sıralama yapmaktadır. Kendi ülkenize ait belirli bir kategoride sıralama istediğinizde Alexa’nın kendisini eklediği yâda sitelerin kayıt edilip onaylandığı sitelerin sıralaması gelmektedir.

Bu sıralama yapılırken Alexa iki ayrı kriteri baz alır, bunlar sayfa sınıflandırılması (pagerank) ve popülaritedir (popularity). Sayfa sınıflandırılması toplam ziyaretçi sayısı ve sayfa gösteriminin bileşkesinden hesaplanan bir değerdir.

Popülarite ise, siteyi ziyaret edenin göstermiş olduğu ziyaretçi sadakati (visitor loyality) ile ilgilidir. Bir ziyaretçi belirli zaman aralığında aynı siteyi ziyaret etmesine bağlı siteye bir popülarite değeri kazandırır. Bu iki değerlendirme üzerinden ortaya çıkan değer Alexa puanını oluşturur.

CEVAP VER