| SEO – Arama Motoru Optimizasyonunun Aşamaları

  0
  12

  SEO Arama Motoru Optimizasyonu çalışmasında öncelikle sitenin konusunda arama motorları sonuçlarında ne kadar rekabet olduğunu (ne kadar çok site olduğu) bilmek gerekir. Bir konuda ne kadar çok site açılmışsa o konuda yapılan aramalarda üst sıralara yükselmek o derece uzun zaman alacaktır ve daha zorlaşacaktır. Ve unutmamalıdır ki, bir SEO çalışması uzun zaman alır, kısa bir vadede bulunan SEO çözümleri uzun ömürlü olmayabilir.

  Şimdi, bir SEO çalışmasında kısaca hangi aşamalar vardır ona bakalım:

  – SEO çalışmasına başlamadan önce, eğer halihazırda bir site kurulmamış ve bir alan adı alınmamışsa, öncelikle faaliyet gösterilecek alanda daha önce kullanılmış ama terk edilmiş alan adları varsa bunlar sedo.com’dan veya pool.com’dan alınabilir. Yaşlı bir alan adı arama motorlarınca daha çok saygı görür. Yaşlı ve daha önce arama motorlarının değer verdiği alan adlarının SEO arama motoru optimizasyonu çalışmalarına faydası çok büyüktür. Ayrıca, alan adında hedeflenecek anahtar kelimelerin geçmesi de faydalıdır.

  – Sitenin SEO amacının ve anahtar kelimelerin belirlenmesi (sitenin hangi anahtar kelime aramalarında arama motorlarında üst sıraları hedeflediği ve hedeflemesi gerektiği)

  – Sitenin arama motorlarındaki kayıt, endekslenme ve mevcut sıralaması

  – Siteiçi (On site) optimizasyon: html kodun kontrolü, anahtar kelimelerin sıklığı, iç bağlantıların durumu, vs.

  – Sitedışı (Off site): dikkatlice seçilecek benzer konudaki başka siteler tarafından link (bağlantı) sağlanması

  – Devamlı aramam motorlarındaki sıralamanın (ranking’in) takibi

  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.