| Bütün Teknolojiler Tek Yerden mi Çıkmalı?

  0
  33

  Microsoft Kişisel bilgisayarda göstermiş olduğu hızlı ve etkili büyüme adımlarının içine iletişim ve medya teknolojilerinide katmaya hazırlanıyor…

  Microsoft’u kurucusu ve başkanı Bill Gates Las Vegas’ta katılmış olduğu Tüketici Elektronik Şov Konferansı’nda yaptığı konuşmada Microsoft’un kişisel bilgisayarlar da edinmiş oldukları büyük başarıya iletişim ve medya teknolojilerini de katarak yeni bir yapı sunmaya hazır olduklarını vurguladı. Yine aynı şeyleri görür gibiyim. Yeni bir sektöre giriş, kısa bir süre sektörü süzüş ve sektörde tek olma hedefi. Bu Microsoft’un genel iş yapma politikası. Bu politikaya açıkçası kızacak ve söyleyecek bir şey bulamıyorum. Ancak bu sektörde büyümek için MTV, BellSouth ve Fuji gibi büyük firmalarla birlikteliğe gitmesi katlanılabilir bir olgu değil. Böyle bir ittifak bu sektör içinde yapılanmaya çalışmış, yada çalışacak yeni yüzlere ağır bir darbe olabilir. En iyilerin her zaman en iyilerle olması kavramın hiç bir zaman orta sınıfın iyilerle olma şansı vermemkte ve yükselmesine engellemekte.
  “Yani kısaca tek bir yer tüm teknolojiler.”

  Pekala bir bakalım bu teknolojilerle kullanıcılarımız neler kazanacak; Öncelikle yeni windows versiyonunu Center PC adıyla bütünleştirerek yeni bir kişisel bilgisayar olgusu yaratmayı hedefleyen Microsoft, güçlü alt yapı sunduğu televizyon bağlantısı, müzik dinleme ve film izleme hizmetleri veriyor. Bu hizmetleri bu gün ve ücretsiz verebilmesi güzel ancak yarın eminimki her biri ücretli formlara geçecek ve bu sistemleri edinmiş kişilerin bu fiyatları ödemeden bilgisayar kullanma şansı kalmayacak gene tek olma hedefi gene tekel.
  “Yani kısaca tek bir yer tüm teknolojiler.”

  Eğlence sektörünü geliştirmek için MTV ile yapılan anlaşma, iletişim ve telekominikasyon gelişiminde BellSouth ile girişilen birliktelik, bilgisayar üstündeki fotoğrafların gelişimnde ve etkin kullanımında Fuji firması ile yapılan anlaşma ve benzeri bir çok ortaklık, bir hizmetler çerçevesi sunarken ileriye dönük sadece bu firmaların standartları çevresinde yaşama zorunluluğuna itilen çember alanları da yaratmakta.
  “Yani kısaca tek bir yer tüm teknolojiler.”

  Peki insanoğlu gerçerte tek bir yerden tüm teknolojileri kullanmaya zorunlu kılınan bir olgu mu?
  Bence olması gereken “Her yer ve tüm teknolojiler”.

  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.