| B2B’nin Sağladığı Avantajlar

  0
  8

  B2B e-ticaret uygulamalarının sağladığı avantajları şöyle sıralayabiliriz,

  · e-Ticaret’te Herhangi bir aracıya gerek kalmadan bilgiye ve ürüne ulaşma şansı
  · e-Ticaret’te Müşteri taleplerinden daha çabuk haber alma ve değerlendirme olanağı
  · e-Ticaret’te Tedarikçi seçiminde daha geniş seçenekler ve tercihler elde etme avantajı
  · e-Ticaret’te  Ürünlerin pazara sunumu ve takibinin kolaylaşması
  · e-Ticaret’te Bürokratik işlemlerin azalması hatta bazı işlemlerde ortadan kalkması.
  · e-Ticaret’te Sadece yerel pazardaki tedarikçileri ya da ürettiğiniz ürünü talep edecek diğer firmaları değil, yurtdışındaki tedarikçi ya da müşterileri kolaylıkla bulma olanağına kavuşma
  · e-Ticaret’te Stok takibi kolaylaşır ve stok devir hızı artar. Tedarikçiler de stok durumunuza göre kendilerini daha iyi ayarlayıp, is sürecinize göre daha uyumlu hareket ederler.
  ·  e-Ticaret’te Satınalma maliyetleri azalır
  ·  e-Ticaret’te Müşteri memnuniyeti artar
  ·  e-Ticaret’te Firma içi verimlilik ve işlerin kontrolü, denetlenmesi konularında etkinlik artar.
  E-Ticaret’te Ülkemizdeki B2B altyapısını genellikle büyük firmaların oluşturduğu bayilik otomasyonunda görüyoruz. Bu şekilde kapalı bir ağ yapısında, firmaya bağlı bayiler, tedarik, stoklama, dağıtım, pazarlama vs gibi iş süreçlerini etkin şekilde yürütme olanağına kavuşuyorlar. E-ticaret teknolojisinin getirdiği bu sistem, her hangi bir büyük firmaya bağlı olmadan bağımsız olarak çalışan tüm KOBİ´lerimizde de önümüzdeki dönem hızla yaygınlaşacak ve yaygınlaştıkça bu avantajları yakalayacaklardır.

  Avrupa Birliği´nin, müzakerelerin olumlu sonuçlanması için şart koştuğu temel öğelerden biri de, KOBİ´ lerimizin güçlendirilmesi ve e-ticaret olanaklarından daha iyi yararlanabilmeleri için, devletin bilişim teknolojileri altyapısı ve mevzuatlarını bir an önce AB standartlarına ulaştırmasını istemesidir. Bu durum, e-ticaret ve dolayısı ile B2B pazarında meyvelerini verecektir. Bu nedenle firmalarımızın bu konuda bir an önce harekete geçmelerinde fayda vardır. Geleneksel iş süreçleriyle yapılan işlemlere oranla e-ticaretin sağladığı verimlilik, maliyet tasarrufu, dünyada ve ülkemizde rekabet şansı arayan küçük-orta ölçekli firmalarımıza büyük bir olanak sağlayacaktır.

  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.