| Şirketler Yatırımın Hedefini Doğru Belirleyebiliyor mu?

  0
  6

  Sizce hangisi daha çok kazandırır? Personelinin deneyimine yapılan yatırım mı yoksa her hangi bir işe yapılan yatırım mı?

  Aslında çok önemli nokta, bir çok kişinin başlığı okuduğunda söylediği sözü gözümün önüne getirir gibiyim. Tabii ki “işe göre değişir!”. İşte önemli nokta bu, ben çok az yöneticinin “personelime göre değişir!” diyebileceğini zannediyorum. Bu biraz yöneticinin personelini doğru tanımakla, bu biraz yöneticinin yapılacak işten kazanılacak gelirin personeline yapılacak yatırımdan kazanılacak kara verilecek eşitlik değeriyle ölçülebilecek bir olgudur.

  Yani iyi kar edilebilecek bir iş yerine harcanacak bütçenin çalışanlara yatırılmasının şirkete en az iyi kar getirileceği düşünülen iş kadar fayda sağlayacağını kabul edebilme olgunluğudur. Çoğu yönetici gerçekten büyük risklere girip büyük paraları harcayabilirken, personele yapılacak olan yatırımı çok daha riskli ve geri dönüşü olmayacağını düşünmekte. Aslında personele yatırım yapmak öncelikle şirketin kendisine yatırım yapmaktır. Ayrıca bu yatırım şirkete öncelikle yeni bir imajla ve bununla birlikte yeni yapılanma sağlar. Pekala bu şekilde bir yapılanma bir şirkete ne kazandırır bir bakalım;

  – Yeni bir imaj
  – Şirketin gelişen yüzünü daha rahat gösterebilme
  – Personele yeni enerji kaynağı ve motivasyon sağlamak
  – Personelin süregelen ve aynı iş ortamından günlük streslerden azda olsa uzaklaşması
  – Personelin çalışma temposunda verimlilik ve artış
  – Liderlik vasfı olan kişilerin ön plana çıkarmada kolaylık
  – Personel arası ilişkilerin güçlendirilmesi
  – Çalışanların yönetime güveninin arttırılması
  – Yönetimin çalışanlara gösterilen değeri anlaması vb…

  Tabii personel için yapılacak bu eğitim ve aktiviteler için harcanacak bu bütçenin dikkatli oluşturulması en önemlisi de personele sunulacak olan eğitim ve aktivitlerin genellikle personelin gerçekten ihityaç duyacağı alanlarda seçilmesi verimlilik yüzdesini en yüksek seviyeye çıkartacaktır. Tüm bu faydalar haricinde bir yöneticinin personeli için yapacağı bu tür yatırımın geri dönüşünün şirket çalışma performansının artışı ve personelin şirketi kendi şirketiymiş gibi benimsemesine yardımcı olmasıdır. Yöneticiler lütfen dikkat, şirketinize kendi şirketiymiş gibi çalışan personeller istiyorsanız, kendi şirketinde bulabileceği ortama yakın imkanlar sunmalısınız. Bu şekilde belirlenen bir hedef, size ve şirketinize en fazla kar getirecek iş kadar fayda  sağlayacaktır.

  CEVAP VER

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.